Inspiracje i wskazówki dla tych, którym z trudem przychodzi przelanie słowa na papier
Nie zgadzam się na wykorzystywanie całości lub części moich wypowiedzi w pracach domowych, wypracowaniach. Ćwiczenia tu przedstawione są jedynie przykładem, nie stanowią rozprawki czy innej formy wypowiedzi pisemnej w czystej i właściwej formie. Używanie moich tekstów zamieszczonych na blogu oraz traktowanie ich jako gotowa praca jest nieporozumieniem i może działać na szkodę ucznia. Niniejszy blog ma tylko pomóc w wypracowaniu warsztatu pisania.
Blog > Komentarze do wpisu

Rozprawka - przykład

Dziś napiszę bardzo krótką rozprawkę o rozprawce. Tematem tej pracy będzie: Czy rozprawka pomaga uczniom podejmować ważne życiowe decyzje? Jak widać temat jest skonstruowany w postaci hipotezy. Nie jest twierdzeniem, ale dopiero postawieniem pytania, na które odpowiem w tekście rozprawki. No to do dzieła!

Na wielu ścieżkach życia człowiek staje na przeróżnych zakrętach. Którą drogą iść? Jaką ścieżkę wybrać? Często niełatwo jest odpowiedzieć na te pytania. Niejeden z nas staje przed dylematami, z którymi sobie nie potrafi poradzić. Tymczasem życie wymaga, aby każdy stanął po jednej lub drugiej stronie. Każdy dzień stawia człowieka przed wieloma wyborami. Z czasem, z upływem lat te rozstaje dróg są trudniejsze. Którędy iść? Co wybrać? Czy szkoła uczy młodego człowieka podejmowania dobrych decyzji?

Doskonałą lekcją przygotowania do mądrej dojrzałości jest język polski. Czas, w którym poznajemy przeróżnych bohaterów literackich. Przyglądamy się ich postawom, zachowaniom. Oceniamy ich postępowanie. Często piszemy ich charakterystykę, a w długich rozprawkach roztrząsamy ich dylematy, jakby były naszymi własnymi problemami. To jest właśnie szkoła podejmowania decyzji. Kiedyś i my możemy się zmierzyć z ich problemami.

Dramaty i pytania bohaterów literackich są jednak fikcją, wytworem wyobraźni pisarza! Tymczasem nasze życie nie jest tak barwne i poukładane jak to, które spotykamy w naszych lekturach. Jak więc możemy nauczyć się z książek radzić sobie z naszym życiem, skoro codzienność jest bardziej skomplikowana niż literacka fikcja? Pisanie rozprawek, ocena postaci literackich jest więc sztuką dla sztuki. Nie uczy, jak żyć, ale uczy, jak nie popełniać błędów stylistycznych. To zaś do życia nie jest niezbędne.

Można polemizować z powyższym argumentem, powołując się na wielu bohaterów i ich postawy. Wielokrotnie bowiem spotykamy się z Siłaczkami, Wokulskimi, oprawcami, szydercami, władcami bezwzględnymi jak Kreon i cynicznymi jak Dobra Pani. Wiele cech postaci literackich zaczerpniętych jest przecież z życia. I może nie musimy ratować miasta przed dżumą, ale z pewnością jesteśmy wezwani, aby stać na straży pewnych wartości. Jak żyć? Odpowiedzi na to pytanie możemy poszukać w literaturze.

Fikcja literacka, choćby najpiękniejsza, najwznioślejsza i najbardziej patetyczna nie daje jednak odpowiedzi na nasze codzienne kłopoty i zmagania. Nie rozwiązuje naszych problemów, z którymi spotykamy się dziś, na początku XXI stulecia. Te problemy są zupełnie inne. Dotyczą innych wartości, innych spraw, innej rzeczywistości. Nie w książkach, ale wśród przyjaciół, znajomych, bliskich i dalekich mamy szukać odpowiedzi na nasze pytania. Dziś nikt nie buduje szklanych domów ani nie cierpi w łagrach głodu. Mamy inne problemy, które nijak się mają do literackiej rzeczywistości.

Literatura porusza często problemy uniwersalne, tematy wiecznie istniejące w życiu człowieka. Nigdy nie straci na swojej wartości pytanie: "mieć czy być?", na które odpowiada biblijny Hiob. Zawsze będą wartości, dla których warto się poświęcić, jak to zrobił Prometeusz. Nie przestaniemy zadawać sobie pytania o to, jak żyć dobrze, a przecież na to pytanie odpowiadają bohaterowie Mickiewiczowskich "Dziadów". Zdrowie zaś będzie po wieczne czasy wartością nadrzędną, którą często docenimy po jego stracie, o czym przestrzega Kochanowski. Warto więc brać przykład z bohaterów literackich, choćby oni nigdy nie istnieli. Pomagają nam bowiem uniknąć błędów, wybrać właściwą ścieżkę. 

Można przytaczać wiele argumentów, które pokażą, czy warto, czy nie warto pisać rozprawki na języku polskim. Podejmując refleksję nad tym tematem, ośmielam się przychylić ku zasadności takiej formy kształcenia mojej życiowej postawy. Literatura bowiem kształtuje we mnie spojrzenie na świat, pozwala stworzyć własną hierarchię wartości, uczy wrażliwości, siły, determinacji, stawania w obronie tego, co naprawdę ważne. Jest nauczycielką wybierania. Dzięki rozprawkom potrafię przywołać różne argumenty, umiem ocenić korzyści i straty płynące z dokonywanych przeze mnie wyborów. Wiem, jakie mogą być konsekwencje podejmowanych często trudnych decyzji. Staję się człowiekiem nie tylko bardziej oczytanym, ale przede wszystkim - mądrzejszym.

środa, 15 kwietnia 2009, rozprawka

Polecane wpisy

  • Mieć czy być? - omówienie

    Poniższe ćwiczenie jest przykładem, jak pisać prace, kiedy mamy problemy z interpunkcją. Są tacy ludzie, którzy zupełnie zapominają o przecinkach. Są i ci, któr

  • Mieć czy być?

    Małgorzata lubiła wylegiwać się w łóżku. Wtedy zwykle marzyła. Wyobrażała sobie wielki dom, najnowszy samochód, wakacje na egzotycznej wyspie. W swoich marzenia

  • Pomoc dla zagubionych

    Słowa są jak labirynt. Trzeba wybrać właściwą drogę, aby na końcu powstał ciekawy tekst. Zdając sobie sprawę z powyższego zdania, podejmuję próbę tworzenia mały

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/10/19 16:54:04
noo Qrwa serio krótka !
-
Gość: , *.vlan106.corcoran.lubman.net.pl
2010/11/28 16:25:56
bezkitu króciutka
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2011/03/21 15:17:23
Zjebana i Hoy xD
-
Gość: Karmo, *.cdma.centertel.pl
2011/03/30 19:29:02
z tego co wiem w rozprawce nie mozna zadawac pytan...
-
Gość: jaca, *.xdsl.centertel.pl
2011/04/04 19:42:38
żalowa
-
Gość: Lupus, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/09/22 13:21:08
można zadawać jeśli mają podkreślić rangę problemu
-
Gość: , 79.162.244.*
2011/10/06 18:29:19
nie jest zła . rozprawka przecież może być krótka , byleby była na temat i z trójdzielną kompozycją :P
I w rozprawce można zadawać pytania :P
-
Gość: Loqu667, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/11/15 19:36:21
Rozprawka jest dobra i dość pomocna jeśli chodzi o przypomnienie sobie jak ma ona powstawać... Rozprawka nie ma być dziełem sztuki więc się tak nie rozczulajcie nad nią.

Pozdrowienia !
-
Gość: Awkward 16l., *.internetdsl.tpnet.pl
2012/02/20 13:55:47
Tak czytam te komentarze i myślę sobie.. ludzie skąd wyście się wzięli?! trochę szacunku dla czyjejś pracy! Powiem tak (zniżając się do waszego poziomu) gdyby nie to co autor tu napisał pewnie "sralibyście w gacie", bo ten człowiek zrobił to po to by komuś pomóc. Równie dobrze mógłby nie kiwnąć palcem, a wy nieuky usiedlibyście w końcu do książek.. A tak a propos rozprawki jak dla mnie super. Nie jest ani za krótka ani za długa. Mam jednak wątpliwości co do tych pytań w tezie, no ale różnie uczą teraz w tych szkołach..

Pozdrawiam A.
-
Gość: Atius, *.46-29-144.tkchopin.pl
2012/03/15 18:30:26
Bardzo pomocna strona mam teraz na polskim "okres" na rozprawki a nie było mnie na lekcji tego tłumaczącej.
Więc stokrotne dzięki dla autora
-
Gość: Ghost, *.netcominternet.pl
2012/10/07 17:25:05
Ludzie, założe się, że 75% z was spisało część tej rozprawki do pracy domowej bez żadnych skrupułów, że nauczyciel stwierdzi plagiat gdyż on sam (jak i 99% nich) jest leniem i nie przeczytał tej rozprawki do połowy. Moim zdaniem rozprawka na poziomie liceum/studiów jest. Sam jestem w gimnazjum i do potwierdzenia Tezy wystarczy max 4-5 argumentów po3-4 zdania. Tutaj autor wykazał się swoim poziomem inteligencji i przedstawił interpretatorom(?) swój pogląd na temat rozprawki
-
Gość: Sara, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2016/12/22 19:13:26
Pomóż mi przestać się bać pisać.Dodaj więcej postów! Pozdrawiam